5 jednostavnih bezglutenskih obroka za vašeg školarca
Odrasla osoba lako se navikne na restrikcije u prehrani, nauči dobro čitati deklaracije na proizvodima koje kupuje kako bi se uvjerila da su svi sastojci dozvoljeni, a začas već napamet zna koje proizvode može kupiti i gdje može jesti.
Djeci je daleko teže nametnuti restrikcije u prehrani. Vrtićka djeca i mlađi osnovnoškolci nisu dovoljno zreli da shvate koliko je za njihovo zdravlje bitno da ne konzumiraju nedozvoljene namirnice.
Što je to celijakija?
Celijakija je jedna od najčešćih kroničnih gastroenteroloških bolesti. Riječ je o nasljednom poremećaju kojeg karakterizira trajna nepodnošljivost glutena, bjelančevine pšenice, ječma i raži. S obzirom na to da je riječ o cjeloživotnoj bolesti, potrebna je doživotna bezglutenska prehrana.
Prema posljednjim istraživanjima čak jedan od 280 srednjoškolaca pati od celijakije.
Roditelji djece koja boluju od bolesti kao što je to celijakija, a zbog koje ne smiju konzumirati gluten, uvijek strepe kad su im djeca pozvana na rođendane, ulažu dodatan trud da roditeljima slavljenika objasne što njihovo dijete ne smije jesti i svejedno brinu neće li ipak pojesti nešto što ne bi smjelo.
Međutim, to su situacije s kojima se roditelji vrlo brzo nauče nositi, s puno ljubavi još jednom satima objašnjavaju djetetu što smije jesti i zašto nešto ne smije. Srećom, te situacije nisu svakodnevne.
Najveći izvor frustracije je, zapravo, neprilagođen školski sustav koji je potpuno gluh na potrebe djece koja ne smiju konzumirati gluten, odnosno boluju od celijakije.
Celijakija i školska kuhinja
Gotovo je nevjerojatno da hrvatski školski sustav ne prepoznaje potrebu da se i školski obroci prilagode potrebama te djece.
Ne iziskuje to mnogo truda, samo pripremu drugačijih, bezglutenskih namirnica, malo bolju organizaciju kuhinje i malo mašte u pripremi jela. Obroci za celijakičare ne moraju značiti i skuplje obroke u odnosu na obroke za ostalu djecu.
Roditelji nemaju nikakav utjecaj na to što će im djeca u školi jesti. Naravno, ako postoji školska kuhinja u kojoj se djeca hrane jer nemali broj škola u Hrvatskoj još uvijek nije opremljen kuhinjom i ne nudi mogućnost toplog obroka za djecu.
U onim školama u kojima se pripremaju obroci za djecu, oni su uglavnom standardizirani i unaprijed zadani.
Iako je sve veća svijest o važnosti uravnotežene prehrane i sve se češće naglasak stavlja na organske, zdrave i svježe namirnice u pripremi jela u školskim kuhinjama, obroci i dalje nisu prilagođeni onoj djeci koja se moraju držati posebnog režima prehrane, a roditelji nemaju mogućnost odabrati menu.
Priprema obroka za školu
Ono što im preostaje je da sami pripreme obroke koje će klinci moći ponijeti u školu.
Ponekad se čini kao komplicirani zadatak, ali nije, potrebno je samo unaprijed pripremiti namirnice i napraviti tjedni jelovnik.
Donosimo vam nekoliko brzinskih i slasnih bezglutenskih obroka koje možete spremiti vašem školarcu za užinu.
Ručak #1 Hummus + krekeri
Potrebni sastojci: hummus, gluten free krekeri, narezane paprike i gluten free slastica po želji
Hummus, odnosno namaz od slanutka možete napraviti u većoj količini i ostaviti u frižideru pa konzumirati više dana. Recept za hummus možete pronaći na ovom linku. Pripremite gluten free krekere koje možete kupiti u bilo kojoj bolje opremljenoj trgovini. Zelenu i crvenu papriku narežite na štapiće. Vaš mališan krekerima može jednostavno zagrabiti hummus i gricnuti malo paprike. Savršen okus!
A za desertić pripremite gluten free čokoladicu. Sigurno ih uvijek imate doma na zalihi.
Ručak #2 Namaz od tunjevine + štapići
Potrebni sastojci: namaz od tunjevine, gluten free štapići, štapići od mrkve i narezane jabuke
Namaz od tunjevine možete jednostavno sami doma pripremiti ili kupiti u trgovini zdrave hrane. Isto se odnosi i na gluten free štapiće. Njih možete pripremiti za dva ili tri tjedna unaprijed, a u pečenje štapića uključiti svog školarca. Tako će ih jesti s još većim guštom.
Sa strane narežite mrkvu na trakice kako bi je mogao jednostavno grickati.
Za desert pripremite narezane jabuke koje možete po želji posuti s malo cimeta.
Ručak #3 Gluten free povrtna tortilja
Potrebni sastojci: gluten free tortilja, povrće po želji
Bezglutenske tortilje možete jednostavno zamijesiti od kokosovog brašna, bademovog mlijeka, jaja i soli. Pripremite ih kroz vikend za naredni tjedan.
Na tavi prodinstajte povrće koje vaše dijete najviše voli, luk, rajčicu, mrkvu, brokulu ili nešto drugo i jednostavno premažite tortilju povrćem i zarolajte.
Vjerujte, drugi puta morat ćete napraviti još i za prijatelje u razredu.
Za desert spakirajte gluten free srca koja lako možete sami pripremiti.
Ručak #4 Kvinoja + sir
Potrebni sastojci: kvinoja, sir (kravlji, kozji ili ovčji), mrkva, senf, sol
Skuhajte mrkvu i smiksajte je sa senfom, malo mlijeka i soli dok ne postane kremasta.
Kvinoju skuhajte u duploj količini vode i po potrebi isperite.
Pomiješajte skuhanu kvinoju i kremastu mrkvu, pospite sirom i zapecite u pećnici na 180 °C otprilike 20 minuta. Ne brinite, ovo jelo bit će ukusno i kada je ohlađeno.
Za desert možete pripremiti kekse bez glutena, šećera, jaja, laktoze. Recept pronađite ovdje.
Ručak #5 Muffini s brokulom
Potrebni sastojci: brokula, 6 jaja, pola šalice mlijeka, naribani sir, sol, papar
Skuhajte cvjetiće brokule i smiksajte ih. U posebnoj zdjeli umutite jaja, mlijeko, sol i papar pa dodajte smiksanu brokulu i ¾ šalice naribanog sira.
Namastite kalupiće za muffine i izlijte smjesu u njih, ali ne do vrha.
Pecite u pećnici na srednjoj temperaturi 30 do 40 minuta.
Uz malo mašte, unutra možete dodati i orašaste plodove po želji ili sušeno voće. To su okusi koji se vole.
Lješnjaci, bademi, indijski orasi, pistacije, kikiriki, sjemenke suncokreta, sjemenke bundeve ili suhe marelice, odlična su opcija kada vaši mališani požele nešto grickati za vrijeme malog odmora.
Za pripremu bezglutenskih obroka za vašeg školarca, bitno je da na vrijeme pribavite sve potrebne sastojke za nadolazeći tjedan i pripremite plan prehrane.
Provjerite ponudu zdravih namirnica