Industrijska konoplja - intrigantna biljka
Zadnjih godina konoplja se vratila u velikom stilu i postala trend. To ni ne čudi pošto je njena ljekovitost i funkcionalnost poznata tisućljećima.
Zbog nevjerojatne čvrstoće svojih vlakana od davnina se ova biljka koristila u Aziji i Mezopotamiji za izradu papira, odjeće i užadi. Jeste li znali da su Van Gogh i Rembrandt neka od svojih najpoznatijih djela naslikali na platnu od konopljinih vlakana te da je Američka deklaracija o neovisnosti napisana na papiru izrađenom od konoplje?!
SUPERBILJKA
Gotovo svaki dio konoplje je iskoristiv pa ju mnogi ljudi nazivaju superbiljkom. Njeno vlakno, sjeme i ulje su od velike koristi te izuzetno ljekoviti. Osim tradicionalne upotrebe radi proizvodnje vlakana konoplja ima i brojne druge prednosti pa se tako koristi u građevini i autoindustriji. Od nje se mogu izraditi građevinski blokovi za gradnju ekoloških kuće ili koristiti kao unutrašnje obloge automobila. Zagađenje tla teškim metalima stvara veliki problem, a konoplja ima sposobnost pohraniti ih i samim time otkloniti iz tla. Može poslužiti kao stelja za stajske životinje, u proizvodnji biogoriva te bioplastike i sličnih biorazgradivih materijala kojima se pokušava zamijeniti plastika i dr. Nažalost u većini zemalja njen uzgoj je zabranjen zbog poistovjećivanja sa indijskom konopljom pa njena primjena na ovim područjima nije dovoljno istražena i iskorištena.
Valja naglasiti kako se industrijska konoplja razlikuje od indijske koja se koristi kao droga. Osim što je industrijska konoplja višeg rasta te užih listova osnovna razlika je u količini THC-a (tetrahidrokanabidiol). Industrijska konoplja sadrži ga u neznatnim količinama, ali ona ne smije biti veća od 0,2%. Uz to sadrži kanabidiol (CBD) koji nema psihoaktivno djelovanje, a ima mnogobrojne pozitivne utjecaje na ljudski organizam.
RIZNICA HRANJIVIH TVARI
Konopljino sjeme je vrlo hranjiv izvor proteina i esencijalnih masnih ulja, dok je istovremeno jedino sjeme koje ne sadrži zasićene masne kiseline. Obiluju brojnim vitaminima kao što su vitamin A, vitamini skupine B, C, D, E.. Sadrži kalcij, magnezij, fosfor, kalij, 20 aminokiselina te je odličan izvor esencijalnih masnih kiselina, linolne i linolenske kiseline.
Velika količina ulja u sjemenkama ima široku primjenu kako u prehrani tako i u izradi kozmetike. Snažan je antioksidans što znači da je učinkovit u borbi protiv starenja kože. Ulje pomaže u smanjenju kolesterola i tlaka, ublažava simptome PMS-a, liječi infekcije, jača imunitet, otklanja probavne smetnje zbog visokog sadržaja vlakana te se koristi kod kronične upale mjehura, grčenja mišića itd.
Zbog svojih brojnih prednosti sve više se počela koristiti u kozmetičkoj industriji, za njegu i ljepotu kose i kože. Djeluje umirujuće i protuupalno te smiruje crvenilo pa ju često možemo pronaći u sastavu hidratantnih krema i regenerirajućih melema.
KONOPLJA U PREHRANI
Na brojne načine možete uvrstiti konoplju u svoju prehranu čime ćete povećati unos vlakana i bjelančevina. U kulinarstvu se najčešće koriste sjemenke koje možete dodati u smoothie, jogurt, kuhanim kašama za doručak. Odlično se slažu uz ukusna variva, pospite ih sirove po prilogu uz meso, dodajte u svježu salatu ili umake za tjesteninu. Sameljite ih i koristite kao alternativu uobičajenim vrstama brašna te pripremite kolače ili kekse. Između ostalog od samih sjemenki može se napraviti i mlijeko uz mali dodatak vode. Ulje konoplje koristite kod jela koja ne iziskuju visoku temperaturu kako ulje ne bi izgubilo svoja vrijedna svojstva. Prelite preko povrtne salate i dodajte joj drugačiju notu.
Jeste li već isprobali sjemenke konoplje? Javite nam niže u komentarima, a možete podijeliti s nama i vaš omiljeni recept u kojem ih koristite