Kako izbjeći prejedanje za blagdane
Božićni i novogodišnji blagdani su pred vratima, a s njima dolazi i vječita borba - kako izbjeći blagdansko prejedanje? Donosimo vam nekoliko savjeta i trikova pomoću kojih ćete lakše prebroditi ovo "ne mogu prestati jesti" razdoblje.
Još uvijek se jako dobro sjećate prošlogodišnjih blagdana i mirisa pečene purice i krumpira, božanstvenog okusa čokoladne torte i ostalih slastica i kolača? Sjećate li se i prejedanja koje ste si priuštili i situacije u kojoj ste se našli kasnije?
Ovi jednostavni savjeti pomoći će vam da ne prijeđete onu tanku liniju koja se nalazi između dobrog provoda uz hranu i popodnevne nelagode i žaljenja.
#1 Ne preskačite obroke
Preskakanje obroka može vam se činiti dobrim načinom za smanjenje količine kalorija koje konzumirate tih dana, ali vjerojatno će vas natjerati da brže pojedete više hrane kada ćete napokon ići jesti. Obavezno držite redoviti raspored obroka kako bi vam tijelo moglo vjerovati.
Pripremite lagani, zdravi međuobrok prije ručka, odnosno večere. Imajte pri ruci svježe voće, maslac od kikirikija, domaće krekere, zdrave grickalice kao što su orašasti plodovi, koji će vam pomoći spriječiti da sjednete za stol praznog želuca i "gladnih očiju".
#2 Dobro prožvačite svaki zalogaj
Osoba ste koja je u stanju pojesti sve s tanjura u roku keks? Bitno je da usporite i prožvačete svaki zalogaj barem 30 puta.
Nije samo bitna količina hrane koju ste pojeli, bitno je koliko brzo ste je pojeli. Ako ste pojeli cijeli tanjur u jako krakom vremenu, vaše tijelo neće stići signalizirati da ste možda već siti. Zbog toga ćete dalje nastaviti jesti, što će sasvim sigurno dovesti do prejedanja.
Pravilo žvakanja hrane određeni broj puta trebali biste upotrebljavati kod konzumacije svakog jela i kroz cijelu godinu, ne samo za vrijeme blagdana.
Još jedan koristan savjet skriva se u hidraciji organizma. Vrlo je važno da tijekom dana unosite dovoljno tekućine, kako ne biste dehidrirali.
Šanse za prejedanjem mogu se znatno smanjiti, pijete li dovoljno vode, najzdravije, nekalorične tekućine. Vodu možete zamijeniti i omiljenim nezaslađenim čajem.
#3 Cijenite posebna jela i poslastice
Božićni blagdani dolaze nam samo jednom godišnje i često su popraćeni hranom koja veliku većinu godine nije dostupna, odnosno koju nemamo naviku spremati samo tako. Odaberite jedno ili dva jela koje je posebno za vas i uživajte u toj hrani - ali preskočite ostalo.
Preskočite li sva ostala ponuđena jela i slastice na stolu, u ovom jelu možete uživati bez puno grižnje savjesti. Ostaci ostalih jela će također biti vrlo ukusni kasnije, ili idući dan.
#4 Pripazite na unos alkoholnih pića
Mnoga blagdanska pića sadrže puno praznih kalorija, a vrlo lako je popiti više čaša bez puno razmišljanja. S obzirom na trenutnu situaciju i činjenicu da većinu vremena provodimo kod kuće, i za očekivati je da će nazdravljanja biti češća.
Držite se niskokaloričnih ili nekaloričnih pića poput vode, čaja ili gazirane vode, a kalorije rezervirajte za hranu u kojoj uživate.
Šalica finog voćnog punča može sadržavati jednaku količinu šećera kao i tri šnite bijelog kruha. Osim toga, alkohol će usporiti metaboliziam i otvoriti apetit.
#5 Ne mijenjajte svoju rutinu vježbanja
Iako se praznici povezuju s opuštanjem i uživanjem, ne biste trebali zaboraviti biti tjelesno aktivni. Bilo da se radi o svakodnevnim šetnjama ili vježbanju kod kuće uz laptop, svaka fizička aktivnost je dobro došla i za svaku pohvalu, a s ciljem što uravnoteženijeg unosa kalorija.
Osim toga, tjelesna aktivnost smanjuje stres i daje više energije. Pokušajte se držati uobičajene rutine vježbanja, ako je moguće.
Dođete li u iskušenje da nastavite jesti, jednostavno zato što su blagdanska jela posebna i toliko ukusna, pokušajte s ovim mantrama:
- ovu hranu mogu ponovno napraviti kad god poželim
- ostaci hrane će biti jednako ukusni
- uživat ću u ovom obroku i radujem se istim poslasticama i sljedeće godine
A do tada, istražujte naše zdrave recepte i ponudu zdravih namirnica u našoj web trgovini. Dobar tek i sretni blagdani svima!