Kako izbjeći svakodnevni unos slatkog
Ponekad se izbacivanje slatkiša iz života čini kao nemoguća misija. Svjesni smo negativnih učinaka koje ono donosi, ali jednostavno ne možemo odoljeti.
Neki od nas imaju svakodnevnu potrebu grickati makar i u malim količinama. Drugima male količine nisu dovoljne i ne prođe dan bez da se oslade čokoladom, kolačem, keksićima, pudingom ili nekom drugom slatkom namirnicom.
Naravno, lakše je reći nego učiniti. Mi se nadamo se da ćemo Vam idućim koracima pomoći da uspijete u izbacivanju barem dijela nezdravog šećera.
Zašto jedeš slatko?
Osluškujte svoj organizam kako bi prepoznali okidače koji vode do konzumacije slatkog bilo da se radi o stresnim situacijama, dosadi, gladi ili dr. U takvim slučajevima želja za hranom ima manje veze sa stvarnim osjećajem gladi te dolazi do pretjeranog unosa hrane.
Dok neki ljudi u stresnim situacijama ni ne pomišljaju na hranu, drugi posežu za prvim šta im je pri ruci kako bi se smirili. Umor isto može povećati želju za slatkim, ali u tom trenutnu podizanje šećera ima samo privremeni učinak. Naspavajte se jer ćete odmorni imati više energije i koncentracije za obavljanje zadataka koji Vas očekuju.
Ne dozvolite da Vas uhvati glad tijekom dana i uvijek imajte pripremljenu hranu kako bi izbjegli onaj prazan hod između obroka kada obično i posežemo za slatkim. Izbjegavajte grickanje kad vam je dosadno jer će vam tada prvo na pamet pasti slasna čokolada.
U doziranju je ključ
Većina nas krene s drastičnom promjenom i izbaci slatkiše s jelovnika odjednom. Nemojte odmah izbaciti šećer iz prehrane nego postepeno dozirajte po malo.
Možete započeti tako da se odreknete dva slatka obroka tjedno. Ujutro na putu do posla nemojte kupiti krafnu nego ponesite užinu od kuće ili ne konzumirajte slatko poslije ručka. Idući tjedan tu brojku povećajte na tri i tako sve dok potpuno ne izbacite slatku hranu. Tvorničke deserte izbjegavajte u potpunosti te se postepeno fokusirajte na izbacivanje namirnica u kojima se nalaze skriveni šećeri. Ako stvarno žudite za šećerom, uzmite mali komadić nečega.
Izbjegavajte kupovinu
Najlakši način da ne jedete slatkiše je izbjegavati kupovinu hrane za koje znate da ćete pretjerano grickati. Ako se slatkiši nalaze u vašem domu veća je vjerojatnost da ćete ih konzumirati tijekom dana.
Pronađite zdraviju varijantu
Kako bi se odviknuli od pretjeranog uživanja u slatkišima potrebno je pronaći zdraviju alternativu koja će vam odgovarati.
Brojno voće puno je prirodnog šećera koje će utažiti vašu želju za slatkim. Suho voće kao što su ananas, mango, papaja i kokos kocka odlična su zamjena da bijeli šećer, a podići će Vaše raspoloženje na maksimum.
U neke slatke obroke možete dodati prirodne zaslađivače kao što su kokos šećer, stevija, datulje, brezin šećer i med u zamjenu za bijeli šećer. Umjesto obične čokolade posegnite za tamnom čokoladom sa što većim postotkom kakaa.
Isprobajte razne začine kojima možete obogatiti jelo bilo da se radi o cimetu, đumbiru, klinčiću i dr. Od orašastih plodova i sjemenki uvijek možete pripremiti brojne kombinacije i tako obogatiti svoje jelo.
Pandemija je ograničila naš kontakt s drugim ljudima, ali pokušajte pronaći hobi u kojem ćete uživati bilo da se radi o meditaciji, šetnji s ljubimcem, slušanju glazbe, gledanje omiljene serije ili opuštajućoj kupki te tako zaokupiti misli nečim drugim.
Planirajte obroke:
Uvijek se može pronaći pola sata kako bi pripremili zdravi obrok za idući dan. Ako ste dan ranije odredili što će se idući dan naći na vašem jelovniku izbjeći ćete konzumaciju nezdrave hrane kada vas uhvati glad.
Uvijek u rezervi imajte nešto što će zamijeniti grickalice. Odličan izbor za to su voćno-žitne energetske pločice koje će poslužiti kao sočan snack između obroka ili zamjena za čokoladicu.
Ako nakon nekog vremena ne uspijete odoljeti slatkom, pokušajte ga barem svesti na minimum i zamijeniti zdravijom alternativom.