Ružičasta himalajska sol
Sol koristimo svakodnevno kako bi poboljšali okus hrane koju pripremamo pa nismo ni svjesni koliko je ona neophodna za fiziološke procese u našem tijelu. Organizam ju ne može sam proizvesti pa ju je potrebno unijeti hranom.
Većina koristi standardnu kuhinjsku ili morsku sol kao začin kod pripreme raznih jela no one se nažalost prerađuju nakon čega više ne sadrže vrijedne elemente i minerale. Kao takve nemaju pozitivnih učinaka za naš organizam.
Zdravija alternativa
Ljudi se sve više okreću kvalitetnijoj prehrani i brizi za svoje zdravlje pa se tako sve češće u našim domovima mogu pronaći namirnice koje ne sadrže gluten poput heljde, prosa, kus kus-a; namirnice bez laktoze kao što su bademovo i zobeno mlijeko te naravno himalajska sol kao zamjena kuhinjskoj.
Ružičasti začin
Za razliku od kuhinjske i morske soli himalajska sol je specifična jer se iskopava samo na jednom području na Zemlji, u rudnicima u Pakistanu podno Himalaje.
Smatra se najčišćom soli na zemlji jer se milijunima godina kristalizirala unutar planine. Sadrži brojne minerale u maloj količini poput kalcija i kalija, a vrlo lako ju možete prepoznati po ružičastoj boji koju joj daju minerali željeza i magnezija.
Proizvodi se na tradicionalan način bez industrijske prerade. Ručno se melje, pere i suši na suncu te joj se ne dodaju aditivi prije stavljanja na tržište. Upravo zbog toga se himalajska sol smatra prirodnijom i zdravijom nego obična kuhinjska sol.
Raznolika primjena
Najpoznatija primjena je kao začin u kulinarstvu. Okus hrane neće se značajno promijeniti u usporedbi s morskom/kuhinjskom soli pa je prikladna za sve vrste slanih i slatkih jela. Isprobajte naš recept za heljdušu sa sirom i maslinama bez glutena koja će vam odlično prijati nakon teške blagdanske hrane.
Heljduša sa sirom i maslinama
Osim što se koristi u prehrani himalajska sol primjenjuje se i kozmetici. Krupna himalajska sol poslužiti će kao odlična baza za pilinge kako bi uklonili mrtve stanice kože na tijelu ili ju možete dodati u masku za lice.
U posljednje vrijeme veliki trend postale su himalajske lampe koje se zagrijavanje ionizira i pročišćuje zrak prostorije i slane sobe koje će pomoći ukloniti kronične tegobe i bolesti respiratornog sustava. Ako niste u mogućnosti priuštiti si tako nešto predlažemo da dodate himalajsku sol u kupku i opustite se uz čašu dobrog vina
P.S.
- Vjeruje se kako vam ova sol može pomoći pri regulaciji vode kroz organizam, regulaciji razine šećera u krvi, odlična je za inhalaciju tijekom prehlade, za oboljele od astme, učvršćuje kosti..
- Himalajska sol ne sadrži jod pa ju valja nadomjestiti na neki drugi način konzumacijom npr. jaja, mliječnih proizvoda i morskih plodova, voća i povrća.
- Kao i kod obične kuhinjske soli važno je pratiti dnevni unos solu u organizam koja ne bi trebala prolaziti 1 žličicu dnevno. Potrebno je naravno pripaziti jer većina prerađene kupovne hrane sadrži određenu količinu soli.