Što je glikemijski indeks hrane i zašto je važan?
Zasigurno ste se sreli s pojmom glikemijski indeks hrane, no i dalje ne znate kako ga točno definirati i zašto je on važan?
Naime, definicija glikemijskog indeksa hrane ili kako se skraćeno označava GI je mjera koja se koristi kako bismo rangirali ugljikohidratne namirnice prema tome kako brzo utječu na povećanje razine šećera u krvi nakon što ih pojedemo.
Skala rangiranja hrane je od 0 do 100, pri čemu viši brojevi označavaju brže povećanje razine šećera u krvi, dok niži sporije povećanje.
Tako hrana s niskim GI potiče postupan rast razine šećera u krvi i razine inzulina zbog svoje spore probave i apsorpcije te dokazano pozitivno utječe na zdravlje. Primjerice, prehrana koja je bogata namirnicama s niskim glikemijskim indeksom pomaže pri kontroli razine šećera u krvi, postizanju i održavanju zdrave tjelesne težine, ali poboljšanju sportske izvedbe.
Povezanost dijabetesa i glikemijskog indeksa hrane
Dijabetes je bolest koja pogađa sve više ljudi diljem svijeta, dok su dijabetes tipa 1 i dijabetes tipa 2 dvije najčešće vrste dijabetesa. Kontrola dijabetesa leži u razumijevanju prehrane i njezin utjecaj na razinu šećera u krvi, odnosno, razumijevanje glikemijskog indeksa hrane.
Naime, hrana s visokim GI-om može izazvati nagli porast šećera u krvi, što zahtijeva pažljivo prilagođavanje doze inzulina koje si svakodnevno moraju unositi osobe s dijabetesom tipa 1 kako bi kontrolirali razinu šećera te izbjegli opasne fluktuacije istog.
Osobe s dijabetesom tipa 2 trebaju konzumirati hranu s niskim GI-om kako bi smanjili brzi porast šećera nakon obroka te lakše upravljali ovim tipom dijabetesa.
Glikemijski indeks može biti koristan za osobe s dijabetesom jer im pomaže u planiranju prehrane i lakšim upravljanjem razine šećera u krvi.
Koje namirnice odabrati?
U namirnice koje imaju visok glikemijski indeks i koje će brzo podići razinu šećera u krvi su bijeli kruh, bijela riža, krumpir, gazirana pića, tjestenina od bijelog brašna, slatkiši, ananas, kukuruzne pahuljice i med.
Dok u namirnice koje imaju nizak glikemijski indeks ubrajamo mahunarke poput graška, leće, slanutka, crnog i bijelog graha. Zatim integralne žitarice, voće s niskim sadržajem šećera, mliječni proizvodi s niskim udjelom masnoće, jaja te zeleno lisnato povrće. Ipak, valja pripaziti na način pripreme i kombinaciju s drugim namirnicama u obroku budući da glikemijski indeks može varirati.
Ako želite izbalansiranu prehranu, važno je obratiti pozornost na glikemijski indeks hrane te pokušati uvrstiti namirnice koje imaju niski GI. One namirnice koje imaju visok glikemijski indeks konzumirajte umjereno kako biste ublažili njihov utjecaj na razinu šećera i cjelokupno zdravlje.