Najbolje zamjene za šećer
Bijeli šećer je štetan. To je neosporna činjenica do danas potkrijepljena brojnim studijama. No, i sami možete provjeriti njenu točnost, ako se na neko vrijeme odreknete šećera.
Izgubit ćete kilograme, popravit će vam se ten, nestat će probavne tegobe, ustabiliti će se razina šećera u krvi i osjećat ćete se bolje.
Ukupni dnevni unos šećera zapravo ne smije prelaziti 5% od ukupne energije koju dobivate preko hrane. To bi za muškarce bilo oko 35 grama, a za žene 25 grama dnevno.
U stvarnosti, samo jedan odlazak na kavu, pod pretpostavkom da je pijete sa šećerom, košta vas pola dnevnog unosa. Ako pribrojimo sav ostali šećer koji konzumirate u danu, prema istraživanjima, unosite 10 puta više šećera od preporučene količine.
U tolikim količinama, šećer je opasan za zdravlje. Osim što potiče debljanje, također vodi do kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, oštećenja jetre, ukrućuje krvne žile i potiče ovisnost. Šećer nas, zapravo, polako ubija.
Srećom, dobra vijest za ljubitelje slatkog je da postoje i alternative običnom bijelom šećeru. Zdrave su i nemaju štetnih posljedica, a jednako su ukusne i teško im je odoljeti.
Želite li zadržati slatko, a pri tom biti sigurni i da pazite na zdravlje, odaberite neke od navedenih alternativa:
Stevija
300 puta slađa od bijelog šećera, stevija je prirodni zaslađivač bez štetnih nuspojava. Listovi stevije upotrebljavaju se kao zaslađivači napitaka i prehrambenih proizvoda. Nema kalorija i preporučuje se u prehrani dijabetičara kao zamjena za druga sladila. Glikozidi stevije smanjuju osjećaj gladi.
Stevija regulira krvni tlak i poboljšava stanje kože. Ima antivirusno i baktericidno djelovanje, a čuva i zube.
Javorov sirup
Čisti javorov sirup može zamijeniti šećer, ne djeluje štetno i ima visok sadržaj minerala u tragovima, kao što su cink i mangan, koji povoljno utječu na zdravlje srca i smanjuju razinu kolesterola u krvi, a također obiluje vitaminima i polifenolima.
Korištenjem javorovog sirupa mogu se izbaciti toksini iz tijela, očistiti bubrezi i cijeli probavni sustav, smanjiti pritisak koji toksini rade na živce, arterije i krvne žile te zadržati mladolik izgled.
Datulje
Datulje su izrazito slatke te su zbog toga odlična zamjena za bijeli šećer, a uz to su odličan izvor energije.
Kako bi mogli koristiti datulje umjesto šećera, u pripremi raznih jela (kolač, smoothie, razne kaše i slično), najbolje ih je nabaviti u obliku paste od datulja - ili ju jednostavno napravite sami!
Trebaju vam samo datulje i začini po želji (cimet, klinčići...):
- Datulje očistite od koštica i ako su jako tvrde potopite ih s malo tople vode 15-tak minuta da omekšaju.
- Ubacite ih u multipraktik i dodajte malo tekućine u kojoj su se datulje namakale i pustite da multipraktik radi svoje dok ne dobijete glatku masu.
- U pastu možete dodati i začina po želji, na primjer cimet, klinčić, koru naranče. Pastu možete čuvati i do mjesec dana u hladnjaku.
Agava sirup
Prirodni zaslađivač koji se dobiva iz Južnoameričkog kaktusa. Često ga zovu „medena vodica“, jer ima blagi okus i svjetlu boju. Rjeđi je od meda, ali je slađi, pa ga kod kuhanja treba još manje nego meda.
Agava sirup ima neobično niski glikemični indeks i praktički ne utječe na razinu šećera u krvi. Zbog toga je idealan za dijabetičare i ljude preosjetljive na šećer.
Šećer kokosove palme
Dobiva se iz biljnog soka kokosovog cvijeta. Smeđe je boje s laganim okusom karamele. S druge strane, pogodnosti za organizam kokosova šećera doista su zapanjujuće.
Najveća prednost ovog šećera je nizak glikemijski indeks budući da sadrži inulin kojem se pripisuje nizak GI.
Ksilitol
Prirodni šećerni alkohol, kojeg u prirodi ima u vlaknastom voću i povrću, ali i u ljudskom tijelu. Dobiva se iz kore breze ili kukuruznih klipova. Izgledom i okusom je vrlo sličan saharozi, a slično se ponaša kod kuhanja (jedino se ne može karamelizirati te nije pogodan za tijesta s kvascem jer se tijesto ne digne).
Sadrži 40% manje kalorija od saharoze. Ni ksilitol ni sorbitol ne uzrokuju karijes, dapače ksilitol se koristi za poboljšanje higijene usne šupljine.