Od davnina je naš kraj usko povezan sa šljivom stoga ne čudi da su iz kuhinja proizašli brojni tradicionalni recepti baš sa ovom mirisnom voćkom. Nažalost u zadnje vrijeme je nekako zaboravljena te ju ne susrećemo često na našem jelovniku, a zbog svojih zdravstvenih blagodati trebala bi biti nezaobilazan dodatak svakodnevnoj prehrani.
U čemu je njihova tajna:
Svakodnevnom konzumacijom suhih šljiva u organizam unosimo brojne vitamine i minerale. Bogate su vitaminima A i K te sadrže vitamine C, B i E, a odličan su izvor kalija, kalcija, magnezija, željeza i dr. što ju čini vrlo kvalitetnom namirnicom.
Pošto se mogu pohvaliti velikom količinom vlakana ne čudi da su od davnina poznate kao prirodan lijek za olakšavanje probave. Sigurno ste i vi jednom preko noći močili suhu šljivu u čaši vode 😉 Odlična je stvar što imaju nizak glikemijski indeks, smanjuju loš kolesterol te su prava riznica antioksidansa zbog čega ćete se osjećati dobro i biti puni energije.
Šljive na meniu:
Odlična vijest je da u njima možemo uvijek uživati jer su sušene šljive dostupne tijekom cijele godine. Iako su oku pomalo neugledne iznenaditi će vas svojim aromatičnim okusom, a ukomponirati ih možete u razna jela.
Brojni recepti već su se udomaćili kod nas poput sočne pašticade s domaćim njokima, knedla i stubičke pisanice no ništa ne vraća u djetinjstvo kao okus bakinog domaćeg pekmeza od šljiva.
Sočne su kada ih jedemo svježe, a sušene su idealna zamjena za slatkiše i bijeli šećer. Neodoljiv okus dati će voćnoj salati, svakom kolaču ili kiflicama, a odlične su i u kombinaciji sa sladoledom od vanilije. Gusti slatko-kiseli umak od šljiva odlično se slaže uz bilo koje mesno pečenje, a poslužiti ih možete uz nareske i razne vrste sireva za predjelo. Suhe šljive omotajte slaninom, zapecite i iznenadite ukućane ovom neobičnom kombinacijom.
Tko danas još nije čuo za šljivovicu!? Nezaobilaznu rakiju bez koje ne može proći ni jedna proslava. Tijekom hladnijih dana dodati ih možete u vrući čaj ili kuhano vino s malo cimeta i uživati u opojnom mirisu.
Trikovi:
- Dok je sušene šljive najbolje čuvati u papirnatoj vrećici svježe čuvajte u hladnjaku kako bi ostale sočne, a ako volite nešto mekanije ostavite ih na sobnoj temperaturi prije konzumacije.
- Ako sušene šljive kupujete u trgovini svakako pripazite na sastojke te pokušajte izbjeći one u kojima se nalaze dodaci poput šećera i ulja.
Donosimo vam par recepata zbog kojih ćete se zaljubiti u suhe šljive:
#Irski gulaš sa crnim pivom i suhim šljivama
#Čokoladna torta sa suhim šljivama
#Baklava sa suhim šljivama