Brza narudžba
0 kom

9 savjeta za zdravu prehranu ako ste često na putu

Datum objave: 24.05.2019.
Komentiraj
Izbjegavanje nezdrave hrane je pravi izazov, ali uz dobru pripremu i planiranje nije nemoguće.

Izbjegavanje nezdrave hrane je općenito teško, ali tijekom putovanja može biti pravi izazov. Još ako odlazite sa sastanka na sastanak, u žurbi ste i ne stignete sjesti i pojesti normalan obrok, može biti i nemoguće.

Ako ste u situaciji da često putujete, uz pretrpani raspored i brojne obaveze, vjerojatno je i vama prehrana posljednja stvar o kojoj razmišljate.

No, zdrava prehrana na putu je naročito važna. Unošenje nezdravih namirnica, pogotovo mnogo ugljikohidrata i masti, vrlo brzo će se odraziti ne samo na vaš izgled, nego i zdravlje.

Putovanje je svakako stres za organizam, bilo ono poslovno ili odlazak na godišnji odmor. Zbog toga je jako važno izabrati i unaprijed isplanirati hranu koju ćete konzumirati tijekom putovanja. Tako ćete putovanje učiniti manje iscrpljujućim i jednostavnijim.

Planiranje može uvelike pomoći u tome da ne posežete za nezdravim zalogajima, osjećat ćete se lakše i sigurnije, a i izbjeći napade gladi zbog preskočenog obroka. 

U nastavku imate 9 savjeta koji vam mogu pomoći u tome.

1. Unosite dovoljno tekućine

Ako dugo putujete, pogotovo avionom, iznimno je važno paziti na dovoljan unos tekućine. Dehidracija organizma vodi do glavobolja, grčenja mišića, umora i smanjene koncentracije.

Na mentalne sposobnosti djelovat će već i blaga dehidracija. No, posebno opasna je tijekom ljeta jer može dovesti do duboke venske tromboze.

Dehidraciju ćete spriječiti vodom i biljnim čajevima, a ujedno možete smanjiti osjećaj mučnine i gladi.

Konzumiranje alkohola tijekom ljeta umjesto vode ili voćnog soka pogoršat će dehidraciju, a isto vrijedi za kavu i čaj.

Ako niste odmah u mogućnosti konzumirati tekućinu, pobrinite se da popijete dovoljnu količinu vode ili voćnog soka prvom prilikom kako biste se uspješno rehidrirali.

Vodu nastojte piti stalno, a posebno prije obroka. Ako vam dosadi, dodajte mjericu proteina ili voće. Tako punite želudac i stvarate osjećaj sitosti, što je jako bitno za osobe koje jedu ‘automatski’, bez razmišljanja o količini hrane koju su pojeli.

2. Pripremite obroke

Ako putujete često, a putovanja su duga, unaprijed isplanirajte i sa sobom ponesite male obroke. Spriječit će vas da stajete na benzinskim postajama i na brzinu kupujete čips ili kekse. Znat ćete što unosite u organizam, uštedjeti novac, a tijelu napraviti uslugu.

Pripremanjem hrane za put možete uštedjeti novac i napraviti uslugu vašem tijelu

Uzmite sa sobom hranu koja ne mora stajati u hladnjaku i koja će vam osigurati kvalitetan obrok. Možete spakirati voće, komade povrća, proteinske pločice, proteinski prašak, male sendviče s proteinima (primjerice kikiriki ili puretina).

Ako putujete automobilom, možete spakirati i mini hladnjak koji napunite svježim povrćem, pokojim jogurtom, sirom i slično.

3. Odaberite zdrave grickalice

Orašasti plodovi i suho voće idealne su grickalice za put. Ukusni su, dat će vam energiju i držati vas sitima, a i praktični su jer ne zahtijevaju nikakve pripreme ni posebna pakiranja.

Sami možete birati između badema, oraha, lješnjaka ili kikirikija, uz suhe marelice, grožđice, datulje ili nešto slično. Možete ih kupiti u bilo kojoj trgovini, a kod kuće napraviti mix omiljenih. Tijelo će vam biti zahvalno.

4. Unosite proteine

Redovit i kvalitetan unos proteina bitan je i za zdravlje i za održavanje težine. Zbog toga bi bilo dobro da sa sobom imate i određenu količinu proteina. To može biti sendvič s puretinom, proteinski shake, pločica ili neki sir.

5. Planirajte obroke

Većina aviokompanija će se prilagoditi potrebama putnika. Ako znate da u avionu poslužuju obroke, unaprijed odaberite što ćete jesti. Ukoliko nemaju mogućnost prilagodbe, možete biti spremni i pripremiti obrok kod kuće.

Isto napravite i s restoranima. Pretražite ponudu, pogledajte menu i prema tome odaberite restoran i obrok koji ćete konzumirati. Meso, riba i povrće trebali bi biti sastavni dio menija svakog restorana. Izbjegavajte restorane brze hrane.

Planiranjem obroka uštedjet ćete vrijeme i kontrolirati što jedete

Ako nemate puno izbora, i na najskromnijem i najnezdravijem jelovniku možete pronaći varijantu koja je “najmanje zlo” i koliko-toliko odgovara vašim prehrambenim zahtjevima.

Primjerice, ako naručujete hranu s mnogo umaka, zamolite osoblje da ga serviraju odvojeno kako biste mogli kontrolirati što i koliko jedete. Uvijek možete zatražiti i manje kalorične opcije umaka ili preljeva za salatu jer ih restorani često imaju.

6. Izbjegavajte namirnice koje mogu prouzročiti neugodnosti

Ako putujete u inozemstvo, velika je vjerojatnost da ćete isprobavati lokalna jela. Ona su ponekad teška za probavu, a i začini ne odgovaraju svima.

Probavni trakt je obično prvi na udaru kad putujete.

Zato za početak pokušajte izbjegavati zašećerene voćne sokove, gazirane napitke i kavu, naročito na prazan želudac. Kava je dijuretik i blagi stimulans pa konzumiranje velikih količina doprinosi dehidraciji i ometa spavanje.

Izbjegavajte i prezačinjenu i egzotičnu hranu (može izazvati bolove), hranu koja napuhuje (mahunarke, mlijeko, sireve, kelj), masnu hranu, ali i onu zamrznutu kao što je sladoled ili ledena kava.

U putnu torbu obavezno spakirajte lijekove za probavu, a ako pojedete nešto što će vam uznemiriti želudac, povrće, banane ili jogurt će ga brzo smiriti.

Oprezno s hranom koja nije uobičajena na vašem meniju kako ne bi izazvala mučninu

7. Ne preskačite doručak

Prije odlaska na put preporučuje se lagan i lako probavljiv obrok i izbjegavanje teške, masne i preslane hrane, te hrane koja napuhuje.

Kad ste već na putu, pobrinite se da svakog dana pojedete dobar, hranjiv i zdrav doručak. To znači da konzumirate hranu, a ne šalicu kave ili čašu soka.

Doručak će vas ujutro zasititi, dati potrebnu energiju, a tijekom dana spriječiti napade gladi i pomoći kod sprečavanja prejedanja.

8. Pazite na veličinu obroka

Ograničite razdoblja bez konzumiranja hrane na najviše 4 do 5 sati. Izgladnjelost prije obroka može smanjiti sposobnost odabira kvalitetnijih namirnica i potaknuti prejedanje. Kontinuirana razina energije smanjuje pojavu umora.

Osim toga, izgladnjivanje tijekom dana i obilan obrok prije spavanja ometaju normalnu probavu i spavanje

9. Budite fizički aktivni

Umjerena tjelesna aktivnost povoljno djeluje na srce i krvožilni sustav i na organizam općenito. Koristite stepenice umjesto lifta, prošećite ili posjetite fitness centar.

Tijekom ljeta se istegnite, posebno leđa, ruke i noge te prošećite po avionu. Tako potičete cirkulaciju i sprečavate duboku vensku trombozu i jet-lag.
 

NAŠA PONUDA SUŠENOG VOĆA   NAŠA PONUDA ORAŠASTIH PLODOVA

Komentari 1
Newsletter
Prijavom ostvaruješ 10% popusta na prvu narudžbu
Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.

Više o Pravilima privatnosti pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

 

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

Google Maps

Sendgrid

Live Chat

Facebook Messenger (like page)

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo Vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića može doći i do prijenosta podataka u treće zemlje

Google Tag Manager

Google Analytics

Google Ecommerce

Facebok Pixel

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo Vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića može doći i do prijenosta podataka u treće zemlje.